Pielęgnacja Yorka

York to pies, który wymaga starannej, systematycznej i fachowej pielęgnacji. Wszelkie zaniedbania, ignorancja wpłyną w znaczny sposób na wygląd, kondycję i stan włosa psa, który jest jego najważniejszym atutem szczególnie na wystawach. Zła pielęgnacja lub jej całkowity brak spowoduje, że włos się skołtuni i będziemy musieli skorzystać z usług psiego fryzjera. Włos rośnie cały czas (ok. 1cm. miesięcznie) więc zabiegi kosmetyczne rozpoczynamy już od samego początku pobytu naszego szczeniaka. Na początku w formie zabawy, a potem już na poważnie każdego dnia. Jeśli nie planujemy kariery wystawowej (a jest to bardzo miłe i fajne zajęcie) możemy strzyc yorka w salonach fryzjerskich.

Do pielęgnacji yorka będą nam potrzebne następujące akcesoria

 • Szampony: obecnie na rynku mamy bogaty asortyment szamponów. Powinny to być szampony przeznaczone dla psów długowłosych o szacie miękkiej i jedwabistej.
 • Balsamy: stosowane po kąpieli.
 • Olejki: np. olejek norkowy do natłuszczania włosa przed czesaniem lub oliwka (może być oliwka dla dzieci)
 • Grzebień najlepiej metalowy
 • Szczotka metalowa
 • Gumki: do wiązania "kucyka" i gumki np."recepturki" do wiązania papilotów
 • Bibułka specjalna do papilotów lub pocięta np. z ręczników papierowych

 

 • Kąpiel - pielęgnacja po kąpieli.

Kąpiele możemy bezpiecznie zacząć od 10. tygodnia życia naszego yorka. Trzeba jednak zaznaczyć, że musi on być do tego odpowiednio przygotowany. Od najwcześniejszych chwil obcowania z pieskiem, czyli niedługo po przywiezieniu go do naszego domu, jak tylko nadarzy się okazja, starajmy się przyzwyczajać go do stania na podwyższeniu np. na stole wyłożonym kocem, oczywiście pilnując by nie spadł. Początkowo będzie to tylko chwilka lecz yorkshire są niezwykle inteligentne i jeśli stanowczo przedstawimy nasz „punkt widzenia” piesek błyskawicznie zrozumie w czym rzecz. Taki nawyk będzie wprost nieocenioną zaletą yorka przy wykonywaniu wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, od czesania zaczynając, na prezentacji wystawowej kończąc. Również podczas kąpieli ułatwi nam znacznie pracę.

Małego yorkshire bardzo wygodnie jest kąpać w umywalce- dotyczy to kilku pierwszych, krótkich kąpieli, w wieku wczesno-szczenięcym. Dno umywalki wykładamy kawałkiem gąbki lub miękką gumową kratką, aby piesek nie ślizgał się i niepotrzebnie nie stresował. Odkręcamy wodę delikatnie, nie bezpośrednio na psa i w żadnym wypadku prosto na jego główkę!!! Ciepłą wodą, nabieraną na dłoń, zwilżamy sierść dokładnie na całym ciele, po czym nanosimy na nią niewielką ilość szamponu. Delikatnie masując, myjemy pieska, chwaląc go i uspokajając w razie potrzeby. Przy spłukiwaniu jedną dłoń podkładamy pod mostek yorka- między przednimi łapkami- i unosimy go lekko tak, aby tylne łapki nadal oparte były o dno umywalki, przednimi zaś piesek będzie na początku obejmować naszą dłoń. Drugą ręką zaś kierujemy strumień wody na kąpanego malucha i spokojnie, dokładnie spłukujemy mydliny. Uważajmy, aby woda nie zalała mu pyszczka i uszu. Może to spowodować, że niepotrzebnie się wystraszy i zapamięta na długo taką „mokrą nieprzyjemność”. Mokrego pieska stawiamy na rozłożonym ręczniku. Po czym owijamy go na kilka minut drugim miękkim ręcznikiem celem „odsączenia” nadmiaru wody. Nie należy energicznie wycierać yorka ręcznikiem, gdyż powoduje to splątanie i zmechacenie włosa- nam przysporzy długotrwałego rozplątywania, a psu bolesnego szarpania przy czesaniu. Nieco obeschniętego, odwiniętego z ręcznika psa stawiamy na wyłożonym kocykiem stole.

Mamy już przygotowaną suszarkę do włosów, szczotkę i grzebień. Na dłonie nabieramy odrobinę balsamu do sierści ( balsam do stosowania bez spłukiwania) : wmasowujemy we włos lub spryskujemy sierść specjalnie do tego celu przeznaczonym specyfikiem w sprayu. Dopiero teraz rozpoczynamy delikatne rozczesywanie włosa, podsuszając go ciepłym powietrzem z suszarki. Susząc, kierujemy powiew z góry, jednocześnie rozdzielając włos szczotką lub grzebieniem. Włoski pod oczami i na bokach uszu, a także wąsy i brodę czeszemy specjalnym, malutkim, gęstym grzebykiem. Bardzo ważne jest, aby nie szarpać i nie wyrywać włosa i nie sprawiać psu bólu, gdyż szybko zniechęci się do takich zabiegów i będzie przezornie uciekać lub się wyrywać. Po dokładnym rozczesaniu i wysuszeniu włosa do ostatnich pociągnięć szczotki używamy lekko natłuszczającego preparatu, który również odżywia włos.

Pamiętajmy, że yorka zawsze czeszemy zgodnie z naturalnym kierunkiem układania się sierści. Codzienne czesanie nigdy nie powinno odbywać się na sucho. Przedtem zawsze zwilżamy włos specjalnym sprayem. Częstotliwość kąpieli dla yorkshire terriera wynosi raz na siedem do dziesięciu dni. Kiedy piesek trochę urośnie i przyzwyczai się do kąpieli, możemy zacząć kąpać go w wannie. Na dno możemy położyć płat gąbki lub gumowej kratki , aby pupilek się nie ślizgał.

Dużą sztuką jest prawidłowe zebranie włosów na głowie i spięcie gumką tak, aby utworzył się charakterystyczny kok. W tym celu zbieramy grzebieniem włoski z czoła i boków głowy wzdłuż przeprowadzonej w myślach linii- od zewnętrznego kącika oka do podstawy ucha, blisko jego dolnej krawędzi, ale jeszcze w zakresie wnętrza małżowiny oraz z tyłu głowy do linii łączącej uszy a przechodzącej przez guz potyliczny. Zaczesując włoski łapiemy jednocześnie sierść z wewnętrznych brzegów uszu aby zbliżyć je mocno do siebie. Ucho powinno stać pionowo na głowie, tak aby jego szpic znajdował się na linii przechodzącej przez środek oka lub jego zewnętrzny kącik. Włos na czole formujemy grzebieniem w delikatną „bombkę”, modelując stop. Dopiero na gumce zapinamy kokardkę, uważając aby dobrze i prosto się trzymała. Bardzo ważne jest, aby nie ściągać raz założonych gumek, gdyż niepotrzebnie wyrywają włosy, lecz je rozcinać.

 • Papiloty.

Potrzebne będą:
- małe gumeczki,
- bibułka ( specjalna do papilotów lub pocięta z chusteczek higienicznych ) lub kawałeczki naturalnego jedwabiu,
- REGENOIL- spray,
- szczoteczka i grzebień.

Dokładnie spryskujemy włos sprayem, natłuszczając go szczególnie na końcówkach i rozczesujemy szczotką. Następnie rozdzielamy grzebieniem pasemka. Każde z tych pasemek układamy na bibułce, zaginamy oba jej boki po kolei- zakrywając pasemko włosów, po czym pakiecik składamy na pół i jeszcze raz na pół i owijamy gumką. Młodym psom rozwijamy papiloty codziennie, rozczesujemy włos, jeśli trzeba natłuszczamy i zawijamy na nowo. Starszym ten zabieg powtarzamy co drugi dzień. Papilotowanie nie zwalnia nas od obowiązku kąpieli ani nie wydłuża przerw między kolejnymi kąpielami.

 • Uszy.

Dużo uwagi należy poświecić uszom yorka, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. Szczypcami usuwamy włosy wrastające do wewnątrz kanału słuchowego, aby nie powodowały infekcji ucha. Końce uszu dokładnie strzyżemy z obu stron do wysokości 1/3 małżowiny ucha (od góry),po czym wyrównujemy boki i nadajemy im wyraźny szpiczasty kontur.

 • Pazury

Jeżeli psu wyrastają zbyt długie pazury, skracamy je pilnikiem do paznokci. Jeżeli kontrola wzrostu i skracanie pazurów odbywa się rzadziej niż 14 dni, wówczas trzeba je skracać odpowiednimi cążkami. Czynność ta bywa dla psa dość nieprzyjemna, trzeba ją więc wykonywać delikatnie i z wyczuciem.

 • Łapy

Włosy rosnące między palcami należy, zwłaszcza zimą, starannie wycinać. Na nich w okresie mrozów tworzą się łatwo grudki lodowe, które sprawiają psu wiele bólu podczas chodzenia. Włosy na łapach powinny być przycięte do długości obciętych pazurów.

 • Zęby

U yorków występuje znaczna skłonność do tworzenia się kamieni nazębnego. Aby tego uniknąć należy systematycznie czyścić zęby naszego pupila specjalną pastą do zębów. Można podawać kości do czyszczenia zębów, które są w sprzedaży w sklepach zoologicznych.

 • Oczy

Przemywamy watką z przegotowaną wodą raz dziennie. W przypadku uporczywego łzawienia, zaczerwienienia, ropienia luz zmętnienia oka skonsultować z weterynarzem.